+420 775 010 550
Po-Pá 900 - 1600
Doručujeme: Česká republika Slovensko
 
10 důvodů proč navštívit Ghanu (část 2)
04 Oct

10 důvodů proč navštívit Ghanu (část 2)

Autor: Petr Přečteno: 3650 Komentáře: 1
A je tu druhá várka důvodů, proč se sebrat a jet na rovník!

  1. Prales To, že stromy spolu mluví a navzájem si dokonce pomáhají za přispění hub svým kořenovým systémem, vědět nemusíte. Ale když se projdete po člověkem nazasazeném, divokém a rozmanitém africkém lese (pralese), dýchne na Vás dokonalost a klid. Souhra všech tvarů a zvuků až udivuje. Je těžké se odtrhnout od pozorování a přemýšlení o původu celé této harmonie. Když se nebudete bát a vyjdete bosí, jako já, ucítíte spojení se Zemí. Jen dávejte pozor, abyste se uměli vrátit zpět, pomocníkem Vám budou větší či menší koryta meandrujících potůčků. Podél nich se vydejte poznat, co znamená síla přírody.


  1. Safari Na samém severu Ghany se rozkládá národní park Mole. Na ploše Královéhradeckého kraje je příroda ponechána svému rytmu a lidé se sem vydávají jen na návštěvu. Těch 4840 km2 je domovem mnoha druhů přísně chráněných antilop. Důvodem pro velmi dlouhou cestu z jihu ale zůstávají sloni. Obzvlášť možnost se s nimi potkat velmi blízko díky walking safari, které je zde v nabídce jako nejlevnější způsob, jak do divočiny vyrazit. Stádo koupajících se slonů by se dalo pozorovat hodiny, zvlášť když jste k němu tak blízko. Jakmile opustí vyhřátou tůni a jdou směrem k Vám, štěstím jste bez sebe. Tedy někteří i strachy, což nebyl náš případ (průvodce s puškou posiloval naši víru v to, že zvířata jsou hodná a nemají důvod nám ubližovat). Když konečně ti majestátní savci, kterých je zhruba patnáct - od nejmenších roztomilých kousků, přes vyzrálé starce, projdou snad tři metry před námi, víme, že tohle je jeden z nejkrásnějších momentů naší cesty.


  1. Kráčela tudy historie Na území Ghany se vystřídalo mnoho státních útvarů a království. Nejvýzamněji současnou podobu země ale formuje náboženství, které má zde pro středoevropana, zvlášť Čecha, velmi zajímavou historii. Jako první “světově rozšířená” víra se v Ghaně již v 10. století objevil Islám. Spolu s obchodníky, kteří přicházeli napříč Saharou se ze severu postupně šířil na jih. Jedná se mimochodem o stejné období, kdy se u nás ruku v ruce s českým knížectvím nejvíce rozvíjí křesťanství.  Islám dosáhl svého vrcholu paradoxně v dobách obchodu s otroky, kdy na jihu země již hojně působily misie kolonistů. Obraceli místní na křesťanskou víru a nezřídka kdy se setkali s muslimy. Z dnešního pohledu je to zvláštní a zajímavá situace, kdy na území, kde už byl přítomný islám, přišlo křesťanství. Dnes je v severním regionu Ghany 60% muslimů, na jihu zase 90% křesťanů. I v hlavním městě (přímo na jihu) najdete mešity. Nikde není po napětí ani známky. Krásný příklad, jak můžou lidi společně žít v jednom státě i když mají jiná vyznání. Ne vždy měli Ghaňané a okolní území takový klid na společné rozjímání o uspořádání vesmíru. Návštěva pevnosti Elmina východně od Accry, která se tyčí nad pozvolnými břehy atlantiku, Vám to dokáže více než přesvědčivě. Výklad o cestě otroků z dalekých zemí na toto místo, o jejich okovech, celách a trestech, chování kolonistů a jejich cestě přes Atlantik, je snad ještě hrůznější než vyprávění o holocaustu. Genius loci, pokud se tak místní hutná a krví prosáklá energie dá nazvat, Vám bude stále do hlavy přinášet myšlenku o nepoučitelnosti lidstva. Poprvé možná pochopíte Němce a jejich postoj k hrůzám druhé světové války, protože tentokrát jsme to my, bílí, kteří způsobili tak nepředstavitelné utrpení milionům afrických lidí. A pokud si, jako já, všimnete v dlažbě otištěných hákových křížů z doby, kdy pevnost nacisté obsadili, zalije Vás skutečná úzkost a následně úleva, že dnes snad již žádná krutost podobných rozměrů na světě neprobíhá.


  1. Dostupnost

Narozdíl od jihovýchodní Asie nebo jižní Ameriky je Ghana letecky skvěle dostupná.

Když si uděláte jedno či dvoudenní zastávku v Lisabonu, poletíte do Accry už jen krásných 5 hodin 40 minut. Lisabon je pověstný svým jídlem a vínem, byl by hřích toho nevyužít. Do Lisabonu se dá dostat mnoha způsoby, nejlevněji asi z Frankfurtu, kam se za 7 hodin z Prahy posunete vlastním autem, jde ale zvolit spoustu variant s odletem z Prahy, které nevyjdou o moc dráž. Nejlepší spojení z portugalské metropole nabízí asi místní aerolinka TAP Portugal svým přímým letem.


  1. Cena

Pokud chcete strávit měsíc v teple, nechcete vidět ani jednoho turistu a ještě neutratit víc než za život doma, vybrali jste správnou destinaci! Jídlo v Ghaně stojí stejně nebo méně než v Čechách, ubytování sežete i za 200kč pokoj/noc a taxi je téměř nejlevnější způsob dopravy (tříhodinová cesta po dálnici, která existuje jen na mapě stála 180 Kč). Pokud se necháte zlákat restauracemi pro západní manažery ropných společností nebo mobilních operátorů, sáhnete hluboko do kapsy. Ale poznáte je vcelku bezpečně - jsou až moc čisté, obsluha moc škrobená a sedí v nich tlustí černoši, sem tam i běloch :) Mořské plody jsou na pobřeží levné, porce vyjde cca na 90 - 120 Kč. Obdobně levné jsou i hodiny surfování a podobné kratochvíle. Opravdu krásné chatičky, udržované francouzským majitelem, s nádherně upraveným okolím vyjdou na cca 865Kč /noc. Dokonce budete mít v ceně i buzení v případě, že budete chtít vidět želvy, jak kladou a zahrabávají vejce. Pak je ještě teplá spolu s milým panem hlídačem přesunete do školy na vajíčka, kde budou v bezpečí před zvěří, která by je snědla. Když pobřeží navštívíte od listopadu cca do února, určitě se Vám podaří být i při jejich příchodu na svět a nádherném úprku do vln teplého Atlantiku.


Neseďte doma, mažte se přírodou a ne chemií, jeďte se přesvědčit, jestli je to naše bambucké máslo opravdu ten zázrak z Ghany.


Petr


Napiš komentář