+420 775 010 550
Po-Pá 900 - 1600
Doručujeme: Česká republika Slovensko
 
10 důvodů proč navštívit Ghanu (část 1)
26 Sep

10 důvodů proč navštívit Ghanu (část 1)

Autor: Petr Přečteno: 4035 Komentáře: 0

Pokud máte chuť vyrazit na místo, kde nepotkáte turistu a zažijete ochutnávku života bez supermarketů, téměř bez silnic, občas bez proudu a přece se vším, co potřebujete ke štěstí, dám Vám 10 důvodů proč si vybrat Ghanu.


 1. Je bezpečná.  Ghana se jako první africká země již v roce 1957 vymanila z područí kolonistů (postupně se zde vystřídali Portugalci, Nizozemci a Angličané). Lidé jsou tu veselí a přátelští. Je vidět, že navzdory šíleným zlům, které jim bílí napáchali zotročováním a prodejem lidí za océan, stále k Evropanům vzhlížejí a někteří vzpomínají na “staré dobré britské časy, kdy byl ve všem pořádek”. Kriminalita je nízká a místní jsou slušní i v běžných činnostech jako je nakupování, jízda taxi, atp.


 1. Všichni mluví anglicky. Zařídíte si první poslední a vyhnete se zbytečným nedorozuměním. Angličtina je oficiální a v podstatě rodný jazyk všech Ghaňanů. Mnozí Ghaňané ovládají i Twi - jazyk kmene Ašantů, jejichž království se na území Ghany rozkládalo od 17. do 19. století. Jeho konec mají na svědomí Britové (1874), kteří zároveň přivezli turistovi příjemnou angličtinu.


 1. Budete se cítit jako objevitel. Žádné free walking tours, žádní prodavači čehosi, žádné cestovky a vztyčené deštníky, žádná lehátka na pláži, žádné velké hotely - zkrátka žádní turisté. Prvního bělocha jsme v Ghaně viděli cca po 3 týdnech, kdy jsme dorazili na samý sever země, abychom obdivovali krásy národního parku Mole. Setkání s příslušníkem západní civilizace je opravdu velkou výjimkou. Přesto jsou zde na návštěvníky připraveni dobře. Míst, kde si můžete komfortu a bezstarostného užívání tropické pohody užít až do sytosti, je dost. Na hlavních trasách budete cestovat většinou v dodávkách předělaných na minibusy, kterým místní říkají “trotro”. Na mnoho míst se ale nedostanete jinak než s osobním taxi. Až pojedete po červené hlíně, kolem Vás jen prales, prales a zase prales, bude se Vám tajit dech.


 1. Pochopíte, co všechno doma máte. Stále dodávky proudu, vodovod, jízdní řád a silnice. Ve střední evropě vcelku běžné věci, které v Ghaně buď nejsou vůbec nebo jen velmi zřídka. Proud - Ghana má na řece Voltě druhou největší přehradu světa. Její hráz vyrábí neuvěřitelné množství energie. Většina jí ale jde na export a místní tak mají velmi časté výpadky, které s železnou pravidelností přicházejí večer, kdy se zároveň svítí a jedou klimatizace. Vodovod - pro 99% Ghaňanů něco jako skutečný klid pro našince. Všichni ví, jak vypadá, všichni ho už zažili, ale opravdu ho nemá nikdo. Vodovodní řad suplují auta s cisternami, která napouští černé nádrže na střechách domů. Sprcha pak vypadá jako modlitba za silnější proud v lepším případě, v tom horším za dostatek tekutiny na spláchnutí. Jízdní řád - přijdete na místo, odkud jezdí trotro. Poznáte ho podle ručně svařených cedulí s názvy měst na střechách nejrůznějších aut. Až se naplní cestujícími auto, které nese název vaší destinace, odjíždíte. Co když se nenajde dost pasažérů? Nebojte se, jste v Africe. Silnice - Ghaňané jezdí tam, kam potřebují. Ne tam, kam vede silnice.


 1. Pláže Když se vydáte na západ od hlavního města Accry, po zhruba třech hodinách jízdy kolem pobřeží Atlantiku se dostanete na místa, která jsou jako stvořená pro odpočinek a rozjímání o nesmrtelnosti chrousta. Pochopitelně se můžete na krásných liduprázdných plážích věnovat sobě i aktivně - surfovat, běhat, domluvit si hodiny tance s místní rastafariánem nebo se zkrátka procházet a kochat se. Společnost Vám budou dělat palmy, silný příliv a nádherně jemný písek. Sem tam uvidíte rybářské lodičky ve tvaru kubánských doutníků, jak se vracejí s větším či menším úlovkem. Fotbalu znalí pochopí, proč se anglické lize přisuzuje titul nejpopulárnější na světě. Každá loďka má na sobě vymalované logo některého z týmů. Sem tam na plážích narazíte na surfařský bar, vesnici či útes, kde si hrají místní děti. Pokud budete mít štěstí a chytíte vhodný přliv, můžete si, jako my,  skočit z dřevěného mostku do moře, které teče do ústí malé říčky. Nejkouzelnější jsou pláže po ránu, kdy se písek s miniaturními zrnky rozdrcených mušliček třpytí a z oceánu vane osvěžující čerstvý vítr.


  Co jsme našli v Ghaně a k čemu nás to inspirovalo?

  Podívej se nahoře v menu na Náš příběh nebo rovnou na Produkty.


  Dalších pět důvodů najdeš v části 2.


  Krásné dny, Petr

Napiš komentář